Tomisav Senečić, EABP, ECP, ICTP, HKPT
29. 08. 2023.
Depresija je jedan od najčešćih zdravstvenih problema današnjice. Kao poremećaj karakterizira je sniženo raspoloženje i gubitak interesa za svakodnevnim aktivnostima. Neprepoznata i neliječena postaje jedan od najvećih izvora ljudske patnje. Dominira osjećaj neuspjeha i poniženja, a osobe oboljele od depresije osjećaju da su loše i neželjene.
Korijeni depresije potječu iz najranijih faza našeg života pa čak i u dok smo u majčinoj utrobi.
Današnja istraživanja pokazuju da nedovoljna regulacija stresa u najranijoj dobi utječe na povećanu razinu hormona kortizola. Izostanak primarne majčinske preokupacije dovodi do poremećaja u radu našeg organizma u regulaciji stresa kako bi zaustavili produkciju kortizola.
Duža izloženost stresu kaskadno utječe na organizaciju ličnosti i raspoloženja te posljedično tome može dovesti do nastanka depresije i razvoj depresivnog poremećaja. U mozgu se stvara biokemijska neravnoteža što postupno utječe na naše raspoloženje.
Vezano za to depresija postaje i snažan tjelesni doživljaj. Niska razina energije, osjećaj slabosti, usporenost, snižen libido te loša posturalna organizacija mogu nam dati bolji uvid u ovu problematiku ali i isto tako i više alata u radu sa ovim poremećajem.
Na ovom predavanju Centra za integrativni razvoj imati ćemo priliku istraživati područje depresivnog poremećaja kroz prizmu i pristup tjelesno orijentirane psihoterapije. Imati ćemo priliku naučiti kako možemo kroz tijelo i aktivaciju energije uz standardni psihoterapijski pristup pomoći u poboljšanju depresivnog stanja.
Nove spoznaje o povezanosti tijela i psihe daju nam mogućnost puno više alata u psihoterapijskom procesu. Istraživanja sve više govore o snažnom benefitu tjelesne aktivacije u liječenju raznih psiholoških poremećaja. Bitno se upoznati sa pozitivnim utjecajem terapijskih intervencija kroz pokret, svjesni dodir, disanje i rad na posturalnoj organizaciji kao odličnim alatima u pomoći kod ove sve raširenije bolesti.