top of page

Što naše tijelo govori o nama



Tomisav Senečić, EABP, ECP, ICTP, HKPT

24.04.2024.

Na ovom predavanju Centra za integrativni razvoj – INTP možete saznati kako se tijelo strukturira u odnosu na uvjete kojima je izloženo. Otkrivat ćemo način na koji se tijelo strukturiralo u odnosu na iskustva iz prošlosti, te kako i danas ta struktura određuje način na koji se držimo i na koji se krećemo.

Također ćemo imati priliku saznati na koji način je tijelo skupilo ili još skuplja neugodne osjećaje i iskustva te kako to možemo istražiti i ponovo vratiti u svijest.


Imat ćemo priliku naučiti koji točno dijelovi ili segmenti našeg tijela čuvaju određene osjećaje te kako ih prepoznati i raditi s njima.

Proći ćemo kroz osnove posturalne organizacije i saznati više o svom temeljnom posturalnom imidžu, odnosno uvjerenju koje je u podlozi nesvjesne posture.


Imat ćemo priliku saznati što tijelo govori o nama.


Danas je sve više prihvaćena činjenica da u psihoterapijskom procesu moramo uključiti i tijelo. Tijelo i um neraskidivi su dio našeg bića i više ih ne možemo promatrati odvojeno. Poznata je činjenica da se struktura naše ličnosti organizira oko iskustava koje susrećemo na našem razvojnom putu. Mi se u tom procesu prilagođavamo kako bismo preživjeli, realizirali svoje razvojne psihološke i biološke zadanosti i stvorili strukturu koja se obično naziva ego ili self. Mozak je organ adaptacije i njegov rast i razvoj uvelike ovisi o tome kakvi su bili razvojni uvjeti. Ukoliko su uvjeti bili previše nepovoljni, nastati će podloga za razvoj raznih poremećaja ili oboljenja koje tada nazivamo patologijom.


U tom procesu prilagodbe sudjeluje i razvija se naše tijelo. Ono je neizostavni dio cijele razvojne priče i skuplja sva iskustva unutar svoga tkiva. Malo je poznato izvan tjelesno orijentiranih psihoterapijskih krugova da naša tjelesna građa i postura uvelike ovisi o našim razvojnim uvjetima. Dobro educirani i iskusniji psihoterapeut iz tjelesno orijentiranog modaliteta može kroz građu tijela i posturu detektirati strukturnu problematiku i povijest klijenta. Naše tijelo, kao i psiha se brani i otvara u odnosu na iskustvo koje doživljava.


Wilhelm Reich u Analizi karaktera, Alexander Lowen u Bioenergetici, John Pierrakos u Core Energetici i Stephen Johnson u Karakternim stilovima, jasno su kroz svoj istraživački rad naglašavali vezu između psihe i tijela. Vrlo su precizno elaborirali poveznicu između psihološke, emocionalne i tjelesne strukture, te njihove međusobne povezanosti.


Osnovna premisa tjelesno orijentirane psihoterapije jest da sve što psiha ne uspije proraditi, tijelo preuzima na sebe. Na taj način tijelo postaje nositelj naše sjene i nesvjesnih obrazaca. Iza svake tjelesne nelagode, nalazi se potisnuti, neintegrirani osjećaj i iskustvo. Kroz metodologiju tjelesno orijentiranog pristupa mi možemo doprijeti do tih odvojenih dijelova nas i stvoriti uvjete za ponovnu integraciju. Naše nesvjesno se može manifestirati kroz tijelo poput neugodnih senzacija, kronične boli, osjećaja težine, krutosti i u konačnici oboljenja.


U mom dugogodišnjem radu i istraživanju u području psihoterapije, iza svih gore spomenutih senzacija nalazio se davno potisnuti osjećaj vezan za neko bolno iskustvo iz naše prošlosti. Nakon prorade takvih iskustava nerijetko možemo doživjeti i promjenu u svojoj posturi. Naše tijelo nakon oslobađanja traume iz sistema, prirodno zauzima otvorenije i zdravije držanje u skladu sa novim iskustvom sebe.

bottom of page